ΑΠΟΔΟΣΗ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ

Συζητήσεις για την παραγωγή/εμφιάλωση/τυποποίηση ελαιολάδου και τη χρήση των διαφόρων ελαιουργικών μηχανημάτων.
Κάντε κλικ στο ΝΕΟ ΘΕΜΑ για δημιουργία νέου θέματος συζήτησης.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Συζητήσεις για την παραγωγή/εμφιάλωση/τυποποίηση ελαιολάδου και τη χρήση των διαφόρων ελαιουργικών μηχανημάτων.
Κάντε κλικ στο ΝΕΟ ΘΕΜΑ για δημιουργία νέου θέματος συζήτησης.

ΑΠΟΔΟΣΗ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ

Δημοσίευσηαπό ΣΠΥΡΟΣ1964 » 02 Μαρ 2012, 21:27

Καλησπερα εχω σαν δευτερη εργασια οπως και πολλοι αλλοι την αξιοποιηση της περουσιας μου σε ελαιοδενδρα με την παραγωγη περιπου 4-5 τονων ελαιολαδου ανα δευτερο χρονο.Σκεφτομαι να ασχοληθω εντατικοτερα και να σταματησω να πουλω το λαδι χονδρικα οπως εκανα μεχρι τωρα.Με αλλα λογια σκεφτομαι την τυποποιηση και αμεση διαθεση του προιοντος.Εχω πολλα ερωτηματα.Το βασικο ειναι η αποδοση των μηχανηματων σε λαδι ανα κιλο καρπου οταν στα κλασικα ελαιοτριβεια ειναι το μεγιστο 20%.Ευχαριστω .
ΣΠΥΡΟΣ1964
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 02 Μαρ 2012, 21:20

Re: ΑΠΟΔΟΣΗ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ

Δημοσίευσηαπό agroenos » 08 Μαρ 2012, 18:45

Δεν μπορεί να υπάρξει συγκεκριμένη απάντηση στο ερώτημα. Η απόδοση μπορεί να κυμανθεί από 3 -1 για την κορωναικη (3 κιλά ελιά για 1 κιλό ελαιόλαδο) μέχρι 7-1, 10-1, ανάλογα με την ποικιλία της ελιάς, την ωρίμανση, τον χρόνο συγκομιδής και την περιοχή. Ως γενικό κανόνα μπορούμε να πούμε ότι τα υπολειμματικά λαδιού στον πυρήνα (για εξαγωγή ελαιολάδου χωρίς νερό - ούτε κρύο νερό) δεν ξεπερνούν το 3,5%.
ΑΦΟΙ ΓΑΒΡΙΗΛΙΔΗ Α.Ε.Β.Ε.
Αμπελουργικά-Γεωργικά-Ελαιουργικά-Οινοποιητικά Μηχανήματα
Σταδίου 101 - Τ.Κ. 59100 - Βέροια Ν.Ημαθίας
Τηλ +30 23310 20262 Fax +30 23310 20263
http://www.agroenos.com
agroenos
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 07 Αύγ 2010, 00:58
Τοποθεσία: Σταδίου 101 - Τ.Κ. 59100 - Βέροια Ν.Ημαθίας


Επιστροφή στο Ελαιόλαδο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

Bookmark and Share: email, Facebook, Google, Twitter, Yahoo...

cron